Nejčastější chyby při používání litinového nádobí

Chyby Pri Pouzivani Litinoveho Nadobi

Litinové nádobí je jako ten starý známý, kterého vždy rádi vidíme a s nímž se nám pracuje nejlépe. Ale stejně jako v každém dobrém vztahu, i tady můžeme někdy udělat chybu, která vyžaduje nápravu. Abyste si mohli užívat litinové nádobí bez výčitek a překážek, pojďme se podívat na ty nejčastější přešlapy, kterých se můžeme dopouštět, a jak je můžeme napravit.

1. Umývání v myčce

Možná vás to láká, zejména po náročném dni plném vaření, jen tak hodit tu špinavou pánev do myčky. Ale věřte mi, litina a myčka nádobí nejsou přátelé. Myčka může zbavit litinové nádobí ochranného olejového filmu a vyvolat rez. Ruční mytí, jemným mýdlem a teplou vodou, je cestou k dlouhověkosti vaší pánve.

Litinove Nadobi Do Mycky

2. Příliš mnoho jaru, příliš často

Ačkoli někteří tvrdí, že mýdlo je pro litinu tabu, není to úplně pravda. Klíčem je použít ho umírněně. Agresivní drhnutí pánve mýdlem po každém použití může poškodit onu ceněnou „seasoned“ vrstvu. Pokud to váš hrnec nebo pánev opravdu potřebují, stačí kapka mýdla a jemná houba.

3. Zanedbání „seasoningu“

Někteří z nás mohou zapomenout na rituál potírání olejem, který je pro udržení litiny v kondici tak důležitý. Bez pravidelné péče, která zahrnuje promazávání a občasné zapečení oleje v troubě, může litina ztratit své nelepivé vlastnosti a vaše jídlo bude na pánvi připékat.

4. Nedostatečné nahřátí

Litina miluje klid a pomalou přípravu. Dát jí na plotnu a okamžitě začít vařit je jako skočit do studeného bazénu bez předchozího zahřátí. Dát litině čas, aby se rovnoměrně prohřála, znamená méně připalování a lepší výsledky vaření.

5. Ignorace malých stop rezivění

Někdy můžeme přehlédnout malé známky rezivění, což je první znamení, že něco není v pořádku. Tyto malé skvrny jsou znamením, že litina potřebuje trochu TLC – tenderness, love and care, neboli něhu, lásku a péči. Rychlý scrub, přetření olejem a zapečení v troubě a vaše litina je jako nová.

Vedeni touto moudrostí našich babiček(tak jak to děláme na LitaGUSTO), můžeme se vyhnout běžným chybám a zajistit, že naše litinové nádobí bude sloužit věrně po mnoho let. A pokud se nám někdy stane, že uděláme chybu, pamatujme na to, že litina je neuvěřitelně odolná a odpouštějící – vždycky je připravena dát nám druhou šanci, abychom se mohli stát kuchaři, na které byla babička hrdá.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *